Tężnia Solankowa

teznia 280x200

Kalwaria Pakoska

kalwariapakoska 280x200

Bazylika Mniejsza

bazylikamniejsza 280x200

Szlak Piastowski

szlakpiastowski 280x200

Motocyklowy zlot Na Soli

zlotnasoli 280x200

Biegi Piastowskie

biegpiastowski 280x200

Kościół św. Mikołaja

Powstanie kościoła datuje się na koniec  XV wieku.  Gotycka, trzynawowa świątynia pokryta osobnymi dachami nawiązująca tym do Kościoła w Toruniu NMP, który wyróżnia się unikalnymi szczytami.

Kościół po potopie szwedzkim popadł całkowicie w ruinę. Zawalił się dach nad dwiema ścianami : południową i środkową.

Kościół został poddany przebudowie w latach 60 – tych XVIII wieku, ale prace zostały wstrzymane przez zaborcę pruskiego , który nakazał kościół zmienić w magazyn soli, co ostatecznie doprowadziło do zniszczenia jego murów.

Fara związana jest z wieloma wydarzeniami historycznymi m.in. w roku 1321 odbył się w tu sąd papieski podczas, którego wydano skazujący wyrok na Zakon Krzyżacki i zwrot Pomorza Gdańskiego Królestwo polskiemu.

Podczas okupacji w farze przechowywane było relikwie patrona Polski , św. Wojciecha.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie

Wybudowany w stylu neoromańskim stanowi najwyższy kościół w mieście. Wieża kościoła ma 77 metrów wysokości . jego powstanie datuje się na początek XX wieku, głownie z inicjatywy bpa Antoniego Laubitza .

Kościół został wybudowany z czerwonej cegły na planie krzyża łacińskiego. W jego wnętrzach podziwiać można bardzo bogaty rzeźbiarski wystrój wykonany przez poznańskiego artystę Władysława Marcinkowskiego.

Podczas jednej ze mszy w roku 1909 nastąpiło zawalenie się ściany północnej kościoła. Zawalenie było spowodowane znajdującą się pod miastem nieczynna kopalnią soli.

Przez kolejne 20 lat kościół pozostawał w stanie ruiny i nie pełnił funkcji kościoła. Dopiero w 1929 roku odbudowano zawalona ścianę i przywrócone w nim msze.

Z kościołem związane jest wiele wydarzeń m.in. w 1929 roku został tu ochrzczony Józef Glemp , który od 1981-2009 był prymasem polski.

Ciekawostką jest, że trzech księży , którzy świadczyli posługę kapłańską w tym kościele zostało ogłoszonych błogosławionymi.

Bazylika Mniejsza im. Najświętszej Maryi Panny potocznie nazywana przez mieszkańców miasta „Ruiną”, została zniszczona w pożarze w 1834 roku i przez wiele lat pozostawała nieodbudowana. Bazylika to najstarszy kościół romański w Inowrocławiu, wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku, dzięki Księciu Leszkowi. Jej obecny kształt zawdzięczamy odbudowie dokonanej w XIX i XX wieku.

Jej teren i sama świątynia to nie tylko kościół, ale również cmentarz, na którym pochowani są dawni parafianie, księża (w tym Łukasz Płachecki proboszcz w latach 1761-1773 ), uczestnicy powstań.
Na cmentarzu pochowany był między innymi założyciel inowrocławskiego uzdrowiska dr Zygmunt Wilkoński, a także znajduję się zachowany do dziś grobowiec rodziny Grabskich, w którym pochowani sią m.in. : wybitny działacz gospodarczy i narodowy Lucjan oraz jego syn Stefan.

Grube mury, małe, wysoko umieszczone okna i masywne dwie wieże czyniły z kościoła nie tylko obiekt sakralny ale również warownie, w której w razie zagrożenia można było się schronić, lub podjąć walkę. Na jej zewnętrznych ścianach znajdują się płaskorzeźby zwierząt oraz ludzi, które według legendy miały chronić wiernych przed złymi mocami. We wnętrzu kościoła zobaczyć możemy gotycką figurę „Uśmiechniętej Madonny”, która jest jedyną pozostałością dawnego wystroju kościoła.

ul. bpa Antoniego Laubitza 9, 88-100 Inowrocław
Telefon: 52 357 31 31

Osada w Biskupinie

Biskupin to miejscowość oddalona od Inowrocławia 45 kilometrów. Znajduje się tam Muzeum archeologiczne usytuowane w miejscu dawnej osady obronnej z epoki brązu i żelaza. To miejsce w którym można przenieść się w czasie i zobaczyć w jaki sposób wyglądało życie naszych przodków. Można zwiedzić tam m.in. osadę neolityczną, chatę pałucką, osadę średniowieczną z czasów wczesnopiastowskich oraz zabudowania mieszkalne ludności łużyckiej.

Fragment osady został odnaleziony przypadkowo przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcer. Do dnia dzisiejszego prowadzone są tam badania naukowe.

W 1994 roku Osada w Biskupinie została uznana za pomnik historii Polaków.

Co roku wielu turystów przyciąga w to miejsce Festyn Archeologiczny, za każdym razem poświęcany innej tematyce, który odbywa się w trzecim tygodniu września.

Rezerwat Archeologiczny:
Biskupin 3
88-410 Gąsawa , tel. 52 30 25 055

maj – wrzesień                   9:00 – 18:00

listopad – marzec              9:00 – 16:00

kwiecień, październik        9:00 – 17:00

Normalny

12 zł

Ulgowy*

 8 zł

   

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny:

 

Dzieci i młodzież do lat 18

 4 zł

Dorośli:

 8 zł

   

 Opiekunowie grup
(1 na 15 podopiecznych)

 wstęp wolny

 Dzieci do lat 7

 wstęp wolny

* młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, pracownicy instytucji kultury, osoby niepełnosprawne z opiekunami

Kalwaria Pakoska stanowi miejsce kultu Męki Pańskiej .Położona jest na terenie 35 – hektarowego Parku Kulturowego w oddalonej o 14 km od Inowrocławia Pakości.

Kalwaria została założona przez miejscowego proboszcza, ks. Wojciecha Kęsickiego do dziś znajduję się ona pod opieką franciszkanów. W skład Kalwarii wchodzi 25 barokowych kaplic ich budowa trwała ponad 60 lat, kościół Ukrzyżowania oraz kościół pw. Św. Bonawentury , który został wybudowany na ruinach zamku piastowskiego.

Zgodnie ze wskazaniami Andrichomiusa podzielona została na dwie drogi procesyjne: Drogę Pojmania i Drogę Krzyżową. Kapliczki znajdujące się na terenie kalwarii są kopiami sanktuariów jerozolimskich , stąd nazywana jest przez niektórych Jerozolimą Kujawską.
W kościele Św. Bonawentury przechowywana jest największa cząstka Relikwii Krzyża św. w Polsce, która została ofiarowana przez rodzinę Działyńskich.

InLOT, Informacja Turystyczna

ul. Królowej Jadwigi 3

88-100 Inowrocław

 

phone ico  tel.: 52 355 53 71

mail ico  biuro@inlot.pl

 

Godziny pracy:

pon-pt: 9:00-17:00

soboty: 9:00-13:00

InLOT dla Biznesu

Poszukujesz prestrzeni konferencyjnej dla dużej grupy? A może planujesz kameralne spotkanie biznesowe lub chcesz zorganizować szkolenie? 

DOBRZE TRAFIŁEŚ.  Pomożemy Ci zorganizować przestrzeń, nocleg i wyżywienie. Zapewnimy sprzęt multimedialny niezbędny do poprowadzenia prezentacji. Uatrakcyjnimy czas rezezrwując pobyt w Spa, organizując wieczorny bankiet lub kolację.

Utrzymując stały kontakt z administatorami bazy noclegowej, obiektami konferencyjnymi i gastronomicznymi, jesteśmy w stanie w sprawny sposób pomóc w organizacji jednodniowego lub dłużsego pobytu.